Silną czyli jaką? Nieugiętą, twardą, nieustraszoną?
Silna kobieta…
– daje sobie prawo do niedoskonałości, bo w niej uczy się najbardziej,
– potrafi płakać i jest wrażliwa, bo wie, że wrażliwość czyni ją silną,
– popełnia błędy, bo tylko tak może dalej próbować i realizować samą siebie,
– nie szuka siły na zewnątrz, lecz czerpie ją z własnych doświadczeń,
– wie, że o jej życiu nie decydują zdarzenia, lecz znaczenie jakie im nadaje,
– czasem leży z nosem przy ziemi, bo nie może upaść już niżej, ale tylko tak może poznać siebie najbardziej,
– akceptuje gniew i smutek, bo wie, że każda emocja jest jej potrzebna,
– często się boi, ale oswaja strach, aby iść dalej, przed siebie,
– jest świadoma siebie, swoich słabości i mocnych stron i tak nimi kieruje, aby było jej jeszcze lepiej,
– pomimo bólu rozstania potrafi zrezygnować z relacji, które ją krzywdzą; wie, że ludzie mogą pociągnąć ją w dół lub dodać jej skrzydeł – wybiera tych drugich,
– wie, że jedyny obowiązek jaki ma, to obowiązek dbałości o samą siebie a miłość własna jest kluczem do pokochania innych.
Czy jej siła jest wyborem? Jest efektem tego, czego doświadczyła, z czym musiała się zmierzyć, co musiała pokonać i o co musiała zawalczyć. Jest wynikiem jej bólu, cierpienia, smutku, gniewu, z którymi musiała nauczyć się żyć i które musiała przeżyć oraz zaakceptować. Jest zbiorem trudnych dla niej doświadczeń, lekcji, które musiała odebrać, emocji, których musiała się nauczyć.
Czy można nauczyć się siły, stać się z dnia na dzień silną kobietą?
Ty już nią jesteś! Twoją siłę zdefiniowały Twoje doświadczenia. Przypomnij sobie co przeżyłaś, bo przeżyłaś wiele, jak sobie wtedy poradziłaś, jak długo musiałaś walczyć o siebie. A przecież zwyciężyłaś.
Za każdym więc razem zwyciężysz. Wszystko bowiem czego potrzebujesz masz w sobie. Jedyne, co musisz zrobić to uwierzyć, uwierzyć w samą siebie.
Jak?
Cofnij się 5, 10 lat – zobacz gdzie byłaś a gdzie jesteś teraz. Wypisz wszystko to, co udało Ci się zrealizować w obszarze życia osobistego, zawodowego, finansowego, zdrowia i rozwoju.
Wypisz wszystkie zdarzenia, które Cię ukształtowały. Przypomnij sobie jak sobie wtedy poradziłaś, jak przetrwałaś, jak zwyciężyłaś.
Zrób listę wszystkich ludzi, którzy Cię zranili. Podziękuj im, to dzięki nim jesteś bowiem dzisiaj silniejsza.
Wypisz wszystko to, co masz w sobie, co pozwoliło Ci dojść do „tu i teraz”.
Traktuj siebie jak najlepszą przyjaciółkę. Tylko bowiem w warunkach dobrej energii, pozytywnych komunikatów i szacunku możesz wzrastać i się rozwijać.
Codziennie wstawaj z myślą „Jestem przekonana, że dzisiaj wydarzy się coś wyjątkowego”. Twoje myśli i słowa definiują Twoje przeznaczenie.
I pamiętaj – silna kobieta ma prawo do popełniania błędów, do wrażliwości, słabszych momentów, do płaczu, do niewiedzy, do nierozumienia. Ma też jeden obowiązek – dbałości o samą siebie.
Zobacz także: „Przetrwałaś dzieciństwo, przetrwasz wszystko”
Magdalena Koźmala, redaktor naczelna