Stoisz na scenie wygłaszając przemówienie. Dodajesz sobie pewności siebie chowając dłonie do kieszeni, a tak naprawdę to trochę bronisz się przed widownią i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Nie do końca jest ci w tym miejscu dobrze…
Mówi się, że dłonie są odzwierciedleniem naszych emocji i myśli. „Naukowcy bowiem stwierdzili, że pomiędzy dłońmi a mózgiem istnieje więcej połączeń nerwowych niż pomiędzy jakimikolwiek innymi częściami ciała, tak więc gesty i pozycje dłoni w dużej mierze informują o naszym stanie emocjonalnym”. Allan i Barbara Pease Mowa ciała.
Co się więc dzieje z naszym partnerem, gdy my ukrywamy ręce w kieszeni, pod stołem lub za plecami?
Traci do nas zaufanie, gdyż zakłopotanie wynikające z braku możliwości odebrania i odczytania wysyłanych przez nas stanów emocjonalnych, w konsekwencji skutkuje utratą naszej wiarygodności. Osoby skrywające dłonie są bowiem uważane za mało prawdomówne, co w efekcie prowadzi do zaburzeń relacji w biznesie, a nawet braku porozumienia w zakresie warunków współpracy.
Ukryte dłonie wywołują analogiczny efekt jak twarz o ograniczonych, na skutek medycyny estetycznej, ruchach mięśni. Wg badań naukowców, osoby o ograniczonej mimice tracą ok 20-30 proc. znajomych i przyjaciół, gdyż brak możliwości rozpoznania stanów emocjonalnych na twarzy wywołuje dyskomfort i brak zaufania.
Jak to wykorzystać w drugą stronę?
Gdy naszym rozmówcą jest osoba ukrywająca dłonie lub krzyżująca ramiona, to albo chce już zakończyć rozmowę, albo z jakiś powodów nie czuje się dobrze w tej sytuacji lub w naszym towarzystwie.
Warto pamiętać, iż znajomość mowy ciała nie służy do piętnowania gestów i ruchów, lecz do jeszcze lepszego budowania relacji. Widząc taką osobę zastanów się co mogło wywołać u niej taki stan oraz jakiego komunikatu możesz użyć, co możesz jej teraz powiedzieć, o co zapytać, aby poczuła się lepiej.
Zobacz także: „Gesty, które niszczą Twój wizerunek kobiety z klasą”
Jak zatem prawidłowo korzystać z dłoni?
1. Przy powitaniach pamiętaj o otwartości ramion, nie zapominając jednak o stopniu relacji z danym partnerem i kulturze kraju, z którego pochodzi.
2. Podczas debat, negocjacji, spotkań zespołu przy stole – pamiętaj o dłoniach widocznych dla wszystkich uczestników.
3. Panel dyskusyjny, wystąpienie publiczne – zwróć uwagę na spójność ruchów dłoni z komunikatami słownymi.
4. Pozowanie do zdjęć i największy kłopot – co zrobić z rękami? Naturalnie, próbując się obronić przed uczuciem dyskomforu podczas ekspozycji społecznej i odgrodzić od niewygodnej sytuacji wkładamy ręce do kieszeni lub krzyżujemy ramiona. Niestety, profesjonalny wizerunek wymusza ich wyprostowanie i luźne opuszczenie wzdłuż ciała.
A Ty? Gdybyś teraz przejrzała swoje zdjęcia i przy kolejnej sytuacji biznesowej zwróciła uwagę na to, w jaki sposób gestykulujesz i układasz ramiona i dłonie, to czy jest coś, co mogłabyś poprawić?
Magdalena Koźmala, redaktor naczelna, ekspert mowy ciała i budowania wizerunku, coach & trener, cover photo: sherry-stories.blogspot.com/2016/09/serial-suits-sezon-5.html