Większość kobiet, z którymi rozmawiam lub przeprowadzam wywiad – które osiągnęły bardzo wiele w życiu zawodowym – nie ma poczucia sukcesu ani własnej wartości. A ponieważ go nie mają – nie mogą eksponować go na zewnątrz. Myśli, emocje i przekonania, które mamy na swój temat odzwierciedlamy bowiem w postawie ciała, gestach i tonie głosu. To wszystko widzą inni ludzie i tak też nas oceniają.
Co zrobić, aby zbudować wizerunek pewnej siebie kobiety i od czego zacząć?
1. Zacznij od tego, co najważniejsze – przekonań na swój temat
Zastanów się czego w sobie nie lubisz, czego nienawidzisz, co o sobie myślisz, co w sobie doceniasz, za co siebie lubisz, a co w sobie kochasz.
Stań przed lustrem i patrząc na siebie – wymień te wszystkie rzeczy. Zwróć uwagę, jak to mówisz, jak zachowuje się Twoje ciało, gdy mówisz o sobie pozytywnie, a jak wtedy, gdy siebie nie doceniasz. Zobacz, co widzą ludzie, gdy patrzą na Ciebie. Zwróć uwagę, ile jest pozytywnych aspektów a ile tych, które nie wzbudzają dobrych odczuć, ile jest tych, które Cię ograniczają a ile tych, które wspierają. Może warto przepracować te, które nie tylko Ci nic nie dają, ale odbierają energię i hamują w dalszym rozwoju?
2. Uśmiechaj się
Uśmiech jest decydujący dla wizerunku – zwiększa ocenę inteligencji i Twoją atrakcyjność. Kobieta nieuśmiechnięta oceniana jest jako nieszczęśliwa, mężczyzna – jako dominujący. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że dzieci śmieją się ok. 400 razy dziennie, dorośli tylko ok. 15. A Ty?
Radość jest jedyna emocją zapraszającą do budowania relacji. Wykorzystaj to. Uśmiechaj się, aby wywołać nie tylko dobre wrażenie, ale zawrzeć korzystne zawodowo znajomości.
Zobacz: „Dlaczego ludzie uśmiechnięci zarabiają więcej?”
3. Zadbaj o fryzurę, makijaż i strój
Załóż dresy, potargaj włosy i zmyj makijaż. Stań przed lustrem, popatrz na siebie i pomyśl jak się teraz czujesz.
Załóż dobrze skrojoną sukienkę, uczesz starannie włosy i nałóż makijaż. Czujesz różnicę?
Skorzystaj z porady ekspertów – fryzjerów, makijażystów, stylistów, i wybierz taki wariant, który jest najlepszy dla Twojego typu urody i sylwetki. Fryzura czy makijaż, które z przyzwyczajenia nosimy od kilku lat, często wymagają zmiany. Pobaw się nimi, spróbuj, odkryj siebie na nowo. Zmieniaj się, zaskakuj siebie i innych.
Znajdź w swojej szafie 2-3 ulubione sukienki, zestawy ubrań lub garnitury, takie w których czujesz się świetnie i z klasą. Wyrzuć wszystko to (mimo, że Ci bardzo szkoda), co jest niewygodne, za ciasne, za duże, niepasujące do Ciebie, nieprzyjemne dla ciała, zniszczone – za każdym razem, gdy to założysz, gwarantuję – nie będziesz czuła się komfortowo. Pamiętaj – wyrzucając jedną rzecz – robisz miejsce na drugą, nową, lepszą, ładniejszą.
Stawiaj na jakość – nie na ilość.
Zobacz: „Jak w 3 krokach łatwo uporządkować i zbudować biznesową garderobę?”
4. Zakładaj buty na obcasie w każdej możliwej sytuacji
Dlaczego? Bo szpilka naturalnie prostuje sylwetkę i wypina klatkę piersiową do przodu. A to z kolei dodaje pewności siebie.
5. Zadbaj o swój wizerunek również z tyłu. Koniecznie
Pamiętaj, każdy ma nawyk spoglądania na tył swojego rozmówcy. Szkoda, aby oczko w pończochach, zbyt ciasna, odznaczająca się pod ubraniem bielizna, zniszczone od jazdy samochodem szpilki – zepsuły w jednej chwili to, na co ciężko zapracowałaś – wizerunek pewnej siebie kobiety z klasą.
6. Zwróć uwagę na gesty, które nie tylko dodadzą Ci pewności siebie, ale zwiększą Twoją ocenę w oczach rozmówcy
- Kontakt wzrokowy
- Wyprostowana sylwetka
- Zdecydowany uścisk dłoni
- Gestykulujące dłonie, widoczne dla Twojego rozmówcy (Zobacz: „Chowasz dłonie do kieszeni podczas spotkań i wystąpień? To duży błąd”)
Unikaj:
- Poprawiania włosów
- Krzyżowania ramion
- Chowania dłoni do kieszeni lub pod stół
- Drapania, zabawy przedmiotami, np. długopisem
Zobacz: „Gesty, które niszczą Twój wizerunek kobiety z klasą”
7. Doświadczaj, próbuj nowych rzeczy, ucz się, dokonuj wyborów, wychodź poza schemat, otwieraj się na nowe, upadaj i podnoś się
W taki sposób poznasz siebie i zbudujesz pewność siebie. Każdą z nas definiują doświadczenia i sposób, w jaki sobie z nimi potrafimy poradzić. Wyciągaj lekcje, sięgaj zachłannie po marzenia. Im więcej razy upadniesz – tym większa pewność, że przy kolejnym upadku szybciej się podniesiesz i że poradzisz sobie w każdej sytuacji.
Zobacz także: „Jak podnieść się, gdy upadamy?”
Magdalena Koźmala, redaktor naczelna, ekspert mowy ciała i budowania wizerunku, coach & trener. Zobacz inne teksty autora