Grzegorz Duży – mistrz stylizacji, twórca i właściciel marki Shake Your Head, w rozmowie z Business & Prestige opowiada o aktualnych trendach, analizie kolorystycznej, historii rewolucji we fryzjerstwie i biznesowym look’u.
Rozmawia Magdalena Koźmala
B&P: Potrafisz dobierać kolory i fryzury do każdej klientki, a jak to się ma do panujących trendów?
Rolą fryzjera jest ocenić kształt twarzy, dobrać kolorystkę i fryzurę do rodzaju włosów. Trendy idą swoją drogą, można z nich skorzystać, ale tonację włosów i rodzaj cięcia trzeba zawsze dopasować do danej osoby i do jej twarzy.
B&P: Jakie fryzury biznesowe doradziłbyś naszym czytelniczkom?
Muszą być z klasą, ułożone, spokojne, najlepiej związane. Kolorystka łagodna, stonowana.
B&P: Co jest absolutnym must have w biznesie?
Włos musi być czysty, zadbany, błyszczący, bez odrostów. Mężczyźni może nie, ale inne kobiety zwrócą na to uwagę na pewno. Pomyślą, że jeśli nie potrafisz zadbać o włosy, to pewnie o biznes też nie.
B&P: Bankiety, koktajle, wieczorowe spotkania – na co sobie można pozwolić?
Teraz jest trend skromności. Kiedyś były koki, tony lakierów… Teraz modne są lekkie fryzury, delikatne upięcia. Można sobie pozwolić na mały dodatek, broszkę do włosów, nie za drobną, ale nie za dużą. Delikatne wstążki czy opaski.
B&P: A co powiesz o kobiecie w biznesie w warkoczu czy w kucyku?
Kucyk jak najbardziej, proste upięte, zadbane włosy zawsze dobrze się prezentują. Warkocze pasują bardziej na galę.
B&P: Jakie są trendy na zimę, Sylwestra?
Broszki, kokardy, upięcia, niskie kucyki, syrenie fale i gniecione włosy. Chodzi o luz, prostotę, a nie mocno spięte, sztywne fryzury.
B&P: Są panie które trzymają się tradycyjnych koków, upięć?
Są, ale u mnie ich nie spotykam.
B&P: Czy widzisz coś charakterystycznego w poszczególnych okresach życia kobiet?
Tak, młodsze kobiety noszą naturalne fryzury, bardziej intensywne kolory. Im kobieta starsza, tym wyżej podnosi włosy. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem rysy twarzy idą w dół, więc im wyżej podniesione są włosy, tym lepiej to wygląda. Często robimy to nieświadomie. Kobiety starsze stawiają na tapir, rzadko noszą długie włosy.
B&P: Można mówić o przełomie czy rewolucji w stylizacji włosów?
Przełomem było „cięcie na chłopczycę”. W latach 30. Antoni Cierplikowski, ps. Antoine, zrewolucjonizował trendy w fryzjerstwie. Polak z Sieradza jako pierwszy na świecie obciął na krótko znaną aktorkę, która postanowiła coś zmienić w swoim wyglądzie, żeby się odświeżyć i odmłodzić wizerunek. Zaryzykował i obciął jej włosy na krótko, mimo, że w przypadku pomyłki mogło mu grozić nawet więzienie. Efekt był oczywiście wspaniały.
B&P: Co Ciebie inspiruje w pracy?
Ulica… obserwuję ruch włosa, ludzi, znanych fryzjerów, konkurencję. Obserwuję też siebie przy pracy i swoich pracowników.
B&P: Co widzisz jak siebie obserwujesz? Jesteś z siebie dumny?
Tworzę nowe pomysły, patrzę, co robię, gdy tworzę. Najbardziej dumny jestem z kilku fryzur, które stworzyłem do najnowszej kolekcji.
B&P: Dziękuję Ci za rozmowę.
Magdalena Koźmala
Zdjęcia są własnością marki Shake Your Head, www.shakeyourhead.pl
fot. Zdjęcie tytułowe/Ewa Mezglewska.