„Możemy zacząć trenować w każdej chwili, a nawet powinniśmy” – mówi Sylwia Czepiżak, Trener Personalny, Master Instruktor Programu Spinning. Wiedzę zdobywała u najlepszych pionierów branży fitness na świecie, a doświadczenie zawodowe w prestiżowych klubach fitness w Polsce i za granicą. Obecnie prowadzi własne studio fitness, w którym spełnia się jako nauczyciel efektywnego ruchu i mobilności ciała.
B&P: Dlaczego tak trudno jest zadbać nam o ciało?
Sylwia Czepiżak: Kiedy ciało jest w miarę sprawne zapominamy o tym, że nic nie jest dane nam na zawsze. Nie dbamy o nasze ciało, a ono cierpliwie znosi błędy postawy, wadliwą motorykę, złe nawyki żywieniowe, bo ma bardzo wysoki poziom tolerancji. Nie możemy jednak traktować tej wrodzonej odporności jako przyzwolenia na objadanie się, nieprzesypianie nocy i poruszanie się w sposób niewłaściwy, bo kiedy przesadzimy, poniesiemy bolesne konsekwencje. Najpierw zaczniemy odczuwać ból ciała, później przyjdzie frustracja, bo ciało zacznie nas ograniczać w codziennym funkcjonowaniu i doświadczaniu otaczającego świata.
B&P: To przecież trochę paradoks, bo oczekujemy, że będzie nam dobrze służyło przez kilkadziesiąt lat, a często nie dajemy mu nic w zamian.
Rzeczywiście tak jest – mamy duże oczekiwania w stosunku do naszego ciała, a tak naprawdę przez lata mocno je zaniedbujemy. Popełniamy wiele błędów: spożywamy za dużo kalorii, a to grozi otyłością, za mało nawadniamy nasz organizm, a to powoduje spadek naszej wydolności, za mało śpimy, co powoduje podwyższony poziom glukozy a to grozi cukrzycą, jesteśmy zestresowane i po prostu brakuje nam energii, jesteśmy wyczerpane. A tak niewiele potrzeba, aby zadbać o ciało.
B&P: Czy dostrzegasz u kobiet w wieku już nawet 40 lat dolegliwości będące efektem niedbania o siebie, braku ruchu, braku ćwiczeń? Co ciało najczęściej do nas mówi, czego my nie chcemy słyszeć?
Ciało woła: potrzebuję ruchu, potrzebuję dobrego odżywiania, potrzebuję regeneracji a my tak bardzo nie chcemy tego słyszeć. Uważamy, że to tak dużo kosztuje czasu, wysiłku i zaangażowania.
Kobiety dojrzałe, z którymi pracuję i te które obserwuję na co dzień, najczęściej zmagają się ze zbyt dużymi napięciami ciała, co powoduje ból i przykurcze mięśniowe. Następstwem tych dolegliwości jest brak pełnego zakresu ruchu. Poza tym wiele z nich boryka się dodatkowo z kilkoma zbędnymi kilogramami, co powoduje frustrację i brak akceptacji siebie.
B&P: Brak czasu, pieniędzy, praca, dom, dzieci. Wszystko tylko nie trening – masz wrażenie, że to tylko wymówki umysłu? Jak ważna dla naszego ciała jest nasza świadomość, nasze przekonania?
Świadomość jest niezwykle ważna, aby w końcu zrozumieć, że ciało ma nosić nas przez całe życie i to co mu teraz damy, ofiarujemy, to w jaki sposób o nie zadbamy zadecyduje o jakości naszego życia. Ciężko bowiem realizować marzenia, odczuwać przyjemność, doceniać cokolwiek, kiedy nie jesteśmy zdrowi i odczuwamy ból.
Niezwykle ważna jest świadomość ciała – w jaki sposób ono mnie wspiera a w jaki teraz ogranicza, nad czym muszę popracować, czego dać mu więcej, z czego zrezygnować, aby czuć się dobrze.
Świadomość naszych nawyków – zajadanie stresu, ilość godzin snu, sposób odżywiania, ilość godzin spędzonych na aktywności fizycznej – nad tym warto się pochylić i dokonać wyboru. Bo zdrowe ciało jest wyborem.
B&P: Nie lubimy naszego ciała i strasznie potrafimy narzekać, że jesteśmy za grube, że nie mieścimy się w stare ubrania, że zmieniły się nasze ramiona, uda itd. Czy można zacząć uprawiać sport w każdym wieku? Czy to ma sens i jak zacząć, będąc dojrzałą kobietą?
Możemy zacząć trenować w każdej chwili, a nawet powinniśmy. Pamiętajmy, że osiągnięcie upragnionego efektu jest wynikiem naszego stylu życia, a nie tylko tego, co się dzieje podczas treningu. Na początek przyda nam się cierpliwość i rozmowa z mądrym trenerem. Jeżeli zaniedbywało się ciało przez wiele lat, nie można oczekiwać zmian w 3 miesiące.
Trzeba trenować z głową, zwracając uwagę na to, jak nasze ciało odpowiada na dany rodzaj treningu. Potem warto wybrać to, co lubimy robić na treningu i co nam jest potrzebne do osiągnięcia efektu. Ćwiczenia mają nam sprawiać przyjemność i powinny być dobrane do naszej osobowości i temperamentu.
B&P: Jak nasze ciało wpływa na nasze poczucie wartości?
Wygląd ciała jest dla kobiet bardzo ważny, nasze ciało jest naszą wizytówką. Często jesteśmy oceniane na podstawie tego, jak wyglądamy, jak się poruszamy. Mocne ciało daje nam pewność siebie, a ta zwiększa nasze poczucie wartości.
B&P: A jak ważna jest jakość naszego ciała dla naszej satysfakcji w seksie?
Wysoka jakość naszego ciała to wysoka satysfakcja seksualna. Zadbane i sprawne ciało jest atrakcyjne seksualnie. Piękne i jędrne ciało wzbudza pożądanie, a to daje poczucie wyjątkowości. Kiedy ciało jest rozluźnione, elastyczne i ukrwione to odczuwanie bodźców zewnętrznych i otwartość na doznania seksualne jest duża.
B&P: Masz na swoim lustrze napis „ciało – nieograniczony potencjał”. Co to znaczy?
To znaczy, że możliwości ciała są naprawdę duże. Ciało może dużo znieść w drodze do celu, może pokonać trzy tysiące schodów, aby wejść na latarnie morską i doświadczyć pięknego widoku, może przejść dziesięć kilometrów przez tropikalny las, aby dotrzeć do wodospadu, może wykonać tysiące ćwiczeń, aby być doskonałe. Ciało zawsze możesz więcej, jeśli tylko głowa na to pozwoli.
B&P: Gdybyś miała przekazać kobietom – Jak żyć, aby nie żałować? – to co by to było?
Trenuj z głową, jedz dobrze, odpoczywaj.
Dbaj o swoje ciało, ono ma służyć Tobie przez całe życie.
B&P: Dziękuję za rozmowę
Magdalena Koźmala
Zobacz także: „Kryzys psychiczny. Jak sobie z nim radzić”