Wino to jeden z najpopularniejszych i najbardziej eleganckich trunków wśród alkoholi. Znajomość łączenia win z potrawami, a także umiejętność rozróżniania gatunków i smaków jest jednym z atrybutów świadczących o obyciu danej osoby. Wiedza ta pomaga również często przełamać lody podczas spotkań z nowymi partnerami biznesowymi i znaleźć wspólny temat do rozmów, dlatego warto poznać podstawowe zasady, którymi rządzą się wina.
Kieliszki do wina
Zgłębianie tajników sommelierskich należy zacząć od kieliszków. Choć większość z nas bezbłędnie potrafi rozróżnić, który kieliszek pasuje do którego wina, warto pamiętać, że ten do czerwonego, będzie zawsze tym największym przy nakryciu.
– Według zasad etykiety, kieliszki należy ustawić po prawej stronie talerza, na wysokości godziny pierwszej lub drugiej. Zasada ta ma związek z faktem, iż większość ludzi jest praworęczna – tłumaczy Joanna Modrzyńska adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz właścicielka szkoły savoir vivre’u Art of Manners.
Oprócz kieliszków do białego i czerwonego wina, przy nakryciu może pojawić się również wysmukły kieliszek do szampana lub mniejszy kieliszek do sherry, alkoholu, który jako jedyny może być serwowany do zupy, o ile wcześniej nie podano aperitifu.
W jakiej temperaturze serwuje się wino?
Aby wydobyć z trunku to, co najlepsze, należy przestrzegać reguł dotyczących serwowania. Zazwyczaj znajdziemy je na odwrocie wina, na tylnej etykiecie (tzw. kontretykieta). Znajdą się tam również informacje o szczepie winorośli, a także pochodzeniu wina. Joanna Modrzyńska podkreśla, że serwowanie wina zgodnie z sugerowaną temperaturą doskonale podkreśli smak, aromat a także i kolor wina. Warto zatem zapamiętać poniższe informacje, pozwalające prawidłowo i w optymalnych warunkach serwować wina:
- wino białe (ang. white wine, fr. Vin blanc, niem. Weiβwein, wł. bianco) od 8-12°C,
- wino różowe (ang. rose wine, fr. rosé, niem. Roséwein) od 8-12°C,
- wino czerwone (ang. red wine, fr. vin rouge, niem. Rotwein, wł. rosso) podajemy schłodzone do 14-18°C,
- wino deserowe (słodkie i półsłodkie): 14-20°C,
- szampan (fr. champagne) – bardzo mocno wytrawny (brut nature), mocno wytrawny (extra brut), wytrawny (brut), wytrawny (extra dry, extra sec, extra seco), półwytrawny (dry, sec, seco), półsłodki (demi-sec, semi-seco) słodki (sweet, doux, dulce) oraz wino musujące powinno mieć temperaturę 6-10°C,
- wina ziołowe (wermuty, campari) 12-14°C.
– Pamiętajmy również, że czerwone wino należy otworzyć na ok. pół godziny przed podaniem, aby uwolnić smakowy i zapachowy bukiet trunku. Wyjątkiem są młode wina takie jak np. Beaujolais – podkreśla Modrzyńska.
Jak łączyć potrawy z winem
Niezależnie czy będziemy planować domowe przyjęcie, czy będziemy na służbowej kolacji z klientem, dobrze wiedzieć, które wina łączą się z jakimi potrawami. Choć taką wiedzę zazwyczaj powinien posiadać również kelner, zasugerowanie odpowiedniego trunku i znajomość etykiety próbowania wina świadczy niezwykle dobrze o zamawiającym. O czym zatem należy zapamiętać?
- białe wina (stołowe, wytrawne, półwytrawne) oraz różowe wytrawne łączą się z daniami warzywnymi, lekkimi serami, owocami morza, rybami, drobiem i delikatnym mięsem np. cielęciną i jagnięciną,
- czerwone wina stołowe (wytrawne, półwytrawne) pasują do czerwonych mięs tj. wieprzowiny, wołowiny, baraniny i dziczyzny, oraz tłustych serów i dań z grzybów,
- białe wina deserowe (półsłodkie, słodkie) – ciasta, lody, desery, kawa,
- czerwone deserowe (półsłodkie, słodkie i bardzo słodkie) – j.w.,
- ziołowe (wytrawne, słodkie różowe) – aperitif, kawa,
- szampan, wina musujące – pasują do wszystkiego.
Zdając się na pomoc ze strony wykwalifikowanego sommeliera możemy się jednak spodziewać, że zaproponowane nam zostanie lekkie wino czerwone do ryb czy drobiu i odwrotnie – do wina czerwonego będziemy mieli podane głębokie w smaku wino białe. Czasami warto się skusić i wypróbować mniej oczywiste połączenia. Doświadczenie sommeliera jest gwarancją tego, że również w tym przypadku wino będzie elementem idealnie współgrającym i podkreślającym smak zamówionej potrawy.
– Warto również pamiętać, że wina nie podaje się do sałat i innych potraw zawierających ocet – podkreśla Joanna Modrzyńska.
Przechowywanie wina
Jeśli lubimy mieć zapas win w domu, warto zgłębić wiedzę o ich przechowywaniu.
Butelki należy trzymać w ciemnych i przewiewnych pomieszczeniach, w których panuje stosunkowo stała temperatura, określana jako „pokojowa”. Określenie to wzięło z czasów, gdy butelki z winem były przechowywane w chłodnych zamkowych komnatach, dlatego również współcześnie wina nie powinny być narażone na zbyt wysokie temperatury.
– Butelki należy układać poziomo, aby korek był zanurzony w winie. To zapobiegnie przed wyschnięciem trunku i jego wietrzeniem. Jeśli sięgamy po wino, które długo leżakowało, postawmy butelkę pionowo na kilka godzin przed podaniem, aby osad swobodnie opadł na dno butelki. Tuż przed serwowaniem pamiętajmy również, że zwłaszcza starsze wina powinno się dekantować, czyli przelać delikatnie do karafki, aby osad pozostał na dnie butelki – tłumaczy Joanna Modrzyńska.
Dla Business & Prestige, Iwona Sobczak, dziennikarka specjalizująca się w profesjonalnym wizerunku i biznesowym savoir vivrze. Zobacz inne teksty Iwony