Są ludzie, którzy kompensują sobie własne deficyty poprzez pomniejszanie pozycji i osiągnięć innych, którzy za wszelką cenę próbują udowodnić swoją przewagę i siłę, chociaż tak naprawdę eksponują swoją słabość. Ci bowiem, którzy lubią i szanują samych siebie, zawsze będą okazywać szacunek innym. Ci, którzy mają do przepracowania wewnętrzne niedostatki będą probowali wywyższać się nad innymi. Tym ludziom trzeba po prostu współczuć, jednocześnie jasno wyznaczając granicę relacji. Najczęściej w relacjach zawodowych próbują dominować mężczyźni, ale rywalizacja między kobietami potrafi również popchnąć je do ekspozycji siły i własnej pozycji.
Jak nie dać się zdominować tym, którzy naszym kosztem próbują poczuć się lepiej?
1. Przede wszystkim – nie oceniaj zachowań tych osób, tylko zastanów się skąd one mogą wynikać, co musiało się zadziać w ich życiu, czego musiały doświadczyć. Gdy zrozumiesz, jak bardzo są nieszczęśliwe sama ze sobą, poczujesz bardziej żal niż złość.
2. Nie reaguj agresją i krzykiem na jakąkolwiek próbę umniejszenia Twoich dokonań, krzywdzącą ocenę czy niewłaściwe zachowanie – pamiętaj agresja rodzi agresję i nie prowadzi do rozwiązania sytuacji.
Zobacz także: „Gniewni ludzie uważają się za mądrzejszych od innych. Ale nie są”
3. Nie rozpamiętuj, nie analizuj – „jak on/ona mogła mi to zrobić/powiedzieć?”, „co on/ona sobie myśli?” – jątrzenie negatywnych emocji i sytuacji, które miały już miejsce, do niczego nie prowadzi a jedynie zabiera energię na tu i teraz.
4. Już przy pierwszej niewłaściwej sytuacji jasno wyznacz granicę szacunku do siebie – mówiąc „proszę, abyś więcej tego nie robił/nie robiła”, „nie życzę sobie, abyś…” a przy braku zmiany ostrzeż o sankcji i jej wykonaniu „jeżeli nie przestaniesz, to…”. Pamiętaj, że musisz być konsekwentna i wykonać sankcję, słowa rzucone na wiatr skutkują bowiem brakiem zmiany.
Zobacz także: „Asertywność. Jak odmawiać z klasą?”
5. Zwróć uwagę na ton głosu, jakim wyrażasz swój komunikat – to niezwykle ważne, aby był zdecydowany i dodawał Ci pewności siebie.
6. Zastanów się, co pokazujesz swoim ciałem, jak bardzo eksponujesz poczucie własnej wartości, czy na pewno chodzisz wyprostowana, zdecydowana, w jaki sposób podajesz dłoń, jak wysoko masz uniesioną głowę.
7. Pomyśl – czego ta osoba Cię uczy i po co mogła pojawić się w Twoim życiu? Być może jest Twoim lustrzanym odbiciem – w niej odbijają się Twoje deficyty – a może pojawiła się z zupełnie innego powodu.
8. Jeżeli ta relacja bardzo Cię krzywdzi zastanów się – dlaczego nadal w niej jesteś i co musi się wydarzyć, abyś sama zdecydowała się na zmianę (działu a może firmy) lub zgłosiła tę sytuację przełożonym.
Pamiętaj – dominacja zawsze wygrywa z uległością, więc zrób wszystko, aby do tego nie dopuścić.
Zobacz także: „Zobacz 6 najpopularniejszych gestów dominacji i władzy w biznesie”
Magdalena Koźmala, redaktor naczelna