Może być romantyczny, chłodny i wyrachowany, zmysłowy, kontrowersyjny i budzący wiele sprzecznych emocji. Kolor szary – w projektowaniu wnętrz daje ciepło i nastrój. Nie wolno się go bać.
Szary poradzi sobie w każdym stylu
W skandynawskim designie idealnie połączy się z drewnianymi elementami oraz odcieniami bieli, we francuskich wnętrzach z pastelami, a w aranżacjach glamour – ze srebrem, czernią i złotem.
Zdecydowanym i odważnym kolorom doda wyrazistości, a delikatnym – głębi.
Są tacy, którzy twierdzą, że jest nudny, pozbawiony emocji i działa depresyjnie. A jaki jest naprawdę?
Kolor szary „określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania uczuć na zewnątrz”. To kolor skrywanych emocji”, jak pisał w swojej książce „Zrozumieć człowieka z wyglądu. Psychologia ubioru” Dariusz Tarczyński.
W zbyt dużej ilości może działać depresyjnie. Intensywne stosowanie szarego np. w ubiorze wskazuje zazwyczaj na brak pewności siebie lub wycofanie się.
Jednak niewielka domieszka bardziej konkretnego koloru… i staje się interesujący
I dokładnie tak jest we wnętrzach – wszystko z umiarem! I szarość trzeba okiełznać! Jak? Bawiąc się nią! Łącząc faktury i odcienie. W ten sposób można przełamać monochromatyczną jednostajność szarości i stworzyć spójną kolorystycznie, oryginalną kompozycję.
Jeśli chcesz by szary był twoim dominantem, tematem przewodnim, nie ograniczaj się tylko do pomalowania ścian. Sięgnij także po tapicerowane meble i dobrej jakości tkaniny w nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu, oraz dodaj do tego swoją inwencję twórczą w postaci innego koloru. Do szarego pasuje wiele kolorów od intensywnych żółci po stonowane róże i beże lub wyrafinowaną czerń i oswojoną biel.
Dla mnie szarość to synonim niewymuszonej elegancji i stylowej skromności
Dla Business & Prestige, Karolina Łuczyńska, interior designer, właścicielka studia projektowego Caroline’s Design
Opracowanie: Dominika Job, kierownik redakcji Business & Prestige, fot. Karolina Łuczyńska

ROZWÓJ OSOBISTY COACHING INSPIRACJE