Aretha Franklin i Annie Lennox śpiewały niegdyś – “były czasy, gdy mówili, że za każdym “wspaniałym mężczyzną” musiała stać “wspaniała kobieta”, ale w tych przełomowych latach wiesz, że to już nieprawda więc wychodzimy z kuchni, bo jest coś, o czym zapomniałyśmy ci powiedzieć: mówimy – robimy to same dla siebie! “. I mimo że historia pisze różne scenariusze, te kobiety zapisały się na jej kartach dzięki swojej determinacji i niezwykłej sile. Oto nasz ranking 10 niezwykłych kobiet, które udowodniły, że świat należy do nas!
Maria Curie Skłodowska
Najbardziej wpływowa kobieta w historii wg magazynu BBC History. Fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.
O tym, jak wybitnym naukowcem była Maria Curie Skłodowska, świadczą chociażby słowa Alberta Einsteina, jej bliskiego przyjaciela. Einstein, którego Skłodowska zarekomendowana do objęcia posady profesorskiej na Politechnice w Zurychu, wielokrotnie podkreślał, że Marii mało kto jest w stanie dorównać. A było czym się chwalić. W skromnym i słabo wyposażonym laboratorium ona i jej mąż Pierre Curie odkryli w 1898 r. polon i rad. Nazwa “polon” to hołd Polsce, o której prekursorka współczesnej radiochemii nigdy nie zapomniała. Maria Curie Skłodowska swój patriotyzm demonstrowała wiele razy, jak chociażby w USA, gdzie odcinając kupony od sławy (której szczerze nie znosiła), zbierała środki na budowę Instytutu Radowego w Warszawie, który w 1951 r. został przemianowany na Instytut Onkologii. Niewiele osób wie również, że była działaczką. W czasie I wojny światowej rekwirowała bogatym samochody oraz aparaturę z paryskich laboratoriów, a za zebrane środki edukowała lekarzy. Uczestniczyła również w prześwietleniach rentgenem na froncie, dzięki czemu uratowano nawet milion ludzi.
Maria Curie Skłodowska jest dwukrotną laureatką prestiżowej Nagrody Nobla – w dziedzinie fizyki z 1903 r. oraz w dziedzinie chemii z 1911 r.
Coco Chanel
Francuska projektantka mody, zrewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie.
Gabrielle Bonheur Chanel, czyli słynna Coco Chanel, to niekwestionowana ikona stylu. Chanel urodziła się w małym, francuskim miasteczku Saumur w 1883 roku, a swój przydomek “Coco” zyskała podczas pracy, jako piosenkarka, śpiewając piosenkę „Qui qu’a vu Coco (dans le Trocadero)”, co oznacza „Kto widział Coco w Trocadero”. Chanel oprócz małej czarnej sukienki i wielu innych kultowych kreacji, stworzyła jeden z najsłynniejszych zapachów – Chanel No. 5.
Zanim jednak z wielką determinacją doszła do sukcesu, jej droga usłana była licznymi przeszkodami. Po śmierci matki, rodzinę porzucił ojciec, a mała Gabrielle trafiła do sierocińca. Wolne chwile spędzała na nauce szycia. Po opuszczeniu sierocińca podjęła pracę w kabarecie, co umożliwiło jej dotarcie do bogatych ludzi. Szybko zrozumiała, jak wielki drzemie w nich potencjał reklamowy. Dziś uznaje się ją za jedną z pierwszych osób, które wykorzystywały celebrytów do promocji marki. To jej zawdzięczamy również kolor czarny, gdyż była to jedyna barwa, jaką uznawała za prawdziwy kolor. A było to w czasach, gdy czerń była zarezerwowana wyłącznie na pogrzeby. Dziś nikt z nas nie wyobraża sobie bardziej eleganckiej barwy i życia bez małej czarnej. A Coco Chanel na zawsze pozostanie niekwestionowaną ikoną stylu.
Malala Yousafzai
Najmłodsza noblistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, którą zdobyła za walkę o prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich.
Gdy Malala miała 12 lat, utworzyła bloga, na którym sprzeciwiała się talibom, zakazującym dziewczynkom – takim jak ona – edukacji. Jej wirtualny głos był na tyle donośny, że 9 października 2012 r., wracając ze szkoły w północnym Pakistanie, grupa przestępców zatrzymała szkolny autobus. Jeden z talibów, który wszedł do środka, zapytał, która to Malala, grożąc, że jeśli dziewczyna się nie przyzna, zabije wszystkich w autobusie. Malala wstała, chcąc ochronić innych. W tym momencie napastnik wycelował w nią karabin i dokonał egzekucji. Los chciał jednak, by dziewczyna przeżyła. Kula weszła przez jej lewy oczodół, lecz ominęła mózg. Podczas, gdy jej ojciec czynił przygotowania do pogrzebu, Malala cudem zaczęła wracać do zdrowia, a o jej historii wkrótce usłyszał cały świat.
Zamachowców nigdy nie udało się schwytać. Wraz z nią, ranne zostały także dwie inne dziewczynki, a kierowca autobusu aresztowany… aby mógł złożyć zeznania. Malala kontynuowała walkę o prawa kobiet do edukacji, dzięki czemu dwa lata po zamachu została uhonorowana Pokojową Nagrodę Nobla, stając się tym samym najmłodszą laureatką prestiżowego odznaczenia. Obecnie Malala Yousafzai mieszka z rodziną w Wielkiej Brytanii, gdzie współpracuje m.in. z Angeliną Jolie.
Walentina Tierieszkowa
Pierwsza kobieta w kosmosie.
Ten, kto bacznie obserwował niedawne zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, z pewnością zauważył Walentinę Tierieszkową wśród osób niosących flagę olimpijską. W historii zapisała się jako pierwsza kobieta w kosmosie. Start do samego końca utrzymywała w tajemnicy, do tego stopnia, że jej matka dowiedziała się, o tym, że córka jest w kosmosie… z telewizji.
Tierieszkowa urodziła się w biednej rodzinie 6 marca 1937 r. w ZSRR. Ojciec był traktorzystą, a matka pracownicą kołchozu. Po śmierci ojca Walentina wraz z rodziną przeprowadziła się do Jarosławia, gdzie została włókniarką. To jednak nie było jej przeznaczeniem. Gdy Jurij Gagarin odbył swój lot w kosmos, Tierieszkowa napisała list do władz, w którym opowiedziała, jak bardzo marzy, aby i ona się tam znalazła. Naklejając znaczek prawdopodobnie nie wiedziała, że jej marzenie się spełni. List bowiem zwrócił uwagę Nikołaja Kamanina, ówczesnego szefa radzieckiego oddziału kosmonautów. Kamanin wybrał – ze względów propagandowych – Walentinę wraz z czterema innymi kobietami, aby przeszkolić je na kosmonautki. 16 czerwca 1963 r., lecąc statkiem, Wostok 6, Tierieszkowa została pierwszą kobietą w kosmosie. Okrążyła wówczas Ziemię 48 razy, ale zdążyła wylądować na czas, aby przemówić na kremlowskim forum Międzynarodowego Kongresu Kobiet, gdyż tego wymagała od niej partia. O tym, jak wielkiego kroku dokonała świadczy chociażby fakt, że kolejna Rosjanka, Swietłana Sawicka, poleciała w kosmos dopiero 19 lat później.
Oprah Winfrey
Najbardziej wpływowa kobieta w USA.
Nazywana przez wielu królową amerykańskiej telewizji. Dotarła na sam szczyt, a jej historia powinna być nadzieją dla tych, którzy uginają się pod pręgierzem życiowych przeszkód.
Oprah przyszła na świat jako niechciane dziecko. Jak sama opowiadała w wywiadach, była owocem jedno-nocnej przygody nastoletniej przędzarki wełny i żołnierza na przepustce. Matka porzuciła ją wkrótce po urodzeniu i zostawiła pod opieką dziadków. Ci mieli dość surowe metody wychowawcze – bicie. Gdy Oprah miała zaledwie 9 lat, została zgwałcona przez kuzyna, a potem przez innych członków rodziny. Kilka lat później zaszła w ciążę, ale chłopczyk zmarł po dwóch tygodniach. Los dziewczyny odmienił się jednak, gdy do jej życia powrócił ojciec.To on nauczył ją wiary w siebie i pomógł stanąć na nogi.
Na czym dziś polega fenomen Oprah? Na tym, że z każdym gościem swojego programu rozmawia, jak z serdecznym przyjacielem. Wzrusza się, płacze lub głośno śmieje. Jak mało kto, potrafi utożsamiać się z bólem, przez co jest niezwykle autentyczna. Ludzie kochają ją bez względu na to, czy są to zwykli obywatele z problemami, czy też gwiazdy z pierwszych stron gazet. Można zatem powiedzieć, że zbudowała imperium na… byciu sobą. Oprah, dziś milionerka, nieustannie podkreśla, że mimo tego, że jest na szczycie, wciąż jest tą samą skromną Afroamerykanką i nie zapomina, jak wyboista była jej droga do sukcesu.
10 Najbardziej wpływowych kobiet na świecie, cz. II – już w następny wtorek.
Zobacz także: “Odważ się. Jesteś tego warta”
Dla Business & Prestige, Iwona Sobczak, dziennikarka specjalizująca się w profesjonalnym wizerunku i biznesowym savoir vivrze. Zobacz inne teksty Iwony Sobczak.