Zobaczcie nasze rekomendacje książkowe na czerwiec. Życzymy Wam miłej lektury.
„Bądź liderem! 2.0″, John C. Maxwell, MT Biznes 2019
Dwadzieścia pięć lat temu John C. Maxwell opublikował książkę Bądź liderem! (tytuł oryginału Developing the Leader Within You), która zmieniła sposób myślenia o przywództwie i pomogła milionom czytelników rozwijać u siebie cechy skutecznego lidera.
Teraz Maxwell odświeżył tę rewolucyjną książkę i zawarł w niej spostrzeżenia i praktyki, których nauczył się od czasu, jaki upłynął od pierwszego wydania.W nowym wydaniu 2.0 pokazuje, jak rozwijać wizję, wartości, wpływ i motywację – cechy liderów odnoszących sukcesy. To wydanie, z aktualizacją ponad osiemdziesięciu procent treści, przedstawia podstawowe zasady przez ponad czterdzieści lat wykorzystywane przez Maxwella w przywództwie i zawiera dwa zupełnie nowe rozdziały.
Bez względu na to, jaka jest dziedzina twojego przywództwa – biznes, organizacja charytatywna, oświata czy rodzina – zasady Maxwella są pomyślane tak, by wywrzeć pozytywny wpływ na życie twoje i twojego otoczenia. Ta książka nie powinna ujść uwadze ani nowych czytelników, ani długoletnich fanów Maxwella i jej pierwszego wydania.
Przywództwo to wywieranie wpływu. To właśnie to. Nic dodać, nic ująć… Ktoś, kto tylko myśli, że przewodzi, a nie znajduje nikogo, kto by za nim podążał, jest jedynie spacerowiczem.
„W znacznym stopniu napisałem całą tę książkę od nowa. To dlatego dodałem w tytule 2.0. W niej również znajdują się podstawowe lekcje, jak stać się dobrym przywódcą. I również jest to pierwsza książka, którą polecam jako lekturę ludziom chcącym rozpocząć swoją podróż w rozwijaniu w sobie przywództwa. I jest to też książka, którą polecam do wykorzystania przywódcom chcącym być mentorami dla uczących się przywództwa. Podjąłem się jednak wielkiego trudu bardziej wnikliwego wgłębienia się w temat i szczególnie skupiłem się na potrzebach liderów.” – John C. Maxwell
„Komunikacja bez barier. Jak rozumieć i być rozumianym”, Dr Beata Kozyra, MT Biznes 2019
Masa przykładów wziętych z codziennego życia. Tona dowcipów i anegdot. Kilogramy ilustracji. Garść ćwiczeń i testów. Przystępny język. Wartościowe podpowiedzi. Praktyczne narzędzia. To wszystko znajdziesz w jednej książce: Komunikacja bez barier. Jak rozumieć i być rozumianym
Świat idzie do przodu, a wraz z nim kolejne pokolenia Igreków i Zetów sięgają po coraz nowsze narzędzia komunikacji. Pokolenia „teleinformatyczne” w przeważającej mierze wykorzystują do porozumiewania się social media i inne komunikatory, które z jednej strony pozwalają im pokonać barierę czasu i przestrzeni, jednak z drugiej zubożają ludzkie relacje. Żadne, nawet najnowsze zdobycze technologii nie zastąpią bowiem zwykłej rozmowy, dialogu, wzajemnego zrozumienia, bliskości. Ale rozmawiać tak, aby się wzajemnie rozumieć, aby rozmowa była prawdziwym dialogiem, trzeba się najpierw nauczyć.
Z książki Komunikacja bez barier. Jak rozumieć i być rozumianym dowiesz się między innymi:
- jakie są podstawowe błędy i bariery w komunikacji i jak sobie z nimi radzić,
- jakie są podstawowe narzędzia utrzymywania rozmowy na właściwym kursie i docierania do wybranego portu,
- jak sobie radzić z emocjami i reakcjami swoimi i innych,
- jak rozmawiać, szanując innych i zachowując szacunek dla siebie,
- jak dzięki komunikacji bez przemocy żyć w harmonii z innymi i budować pozytywne relacje osobiste i zawodowe.
„Nieumiejętne komunikowanie się utrudnia nawiązywanie kontaktów i przeszkadza w osiąganiu porozumienia. I co najboleśniejsze, nie sprzyja uzyskiwaniu bliskich, głębokich więzi. Osoby, które potrafią się efektywnie porozumiewać, zazwyczaj dużo łatwiej znajdują zatrudnienie czy pozyskują klientów, są doceniani w pracy, mają udane związki oraz relacje z dziećmi czy z przyjaciółmi.
Efektywne komunikowanie się jest podstawą w relacjach biznesowych, rodzinnych i uczuciowych. Jest kluczową umiejętnością człowieka. Ludzie,którzy potrafili rozmawiać naprawdę efektywnie, porzucili swoje monologi na rzecz wartościowych dialogów i zmieniali swoje życie na lepsze. Odnosili sukcesy w pracy i w życiu prywatnym. Stawali się szczęśliwsi.
Potwierdzają to nie tylko moje wieloletnie obserwacje, ale również wiele badań przeprowadzonych przez naukowców na całym świecie.”
„Sztuka strategii. Teoria gier w biznesie i życiu prywatnym”, Avinash K. Dixit, Barry J. Nalebuff, MT Biznes 2019
Teoria gier. Być może coś o niej słyszałeś lub może widziałeś film PIĘKNY UMYSŁ i zacząłeś się zastanawiać, jak owa teoria może ci pomóc w rozegraniu własnego życia. Ta książka powie, jak to zrobić.
Praca i życie prywatne to ciąg niekończących się decyzji. Każdy z nas jest strategiem, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.
- Pamiętasz, jak ostatnio targowałeś się z własnym dzieckiem, o której godzinie powinno pójść spać?
- A może zastanawiasz się właśnie, jak twoja firma powinna zareagować na cięcie cen rywala?
- Czy udało ci się kiedykolwiek dotrzymać postanowień noworocznych?
Każdy z nas codziennie napotyka niezliczoną ilość sytuacji, które wymagają strategicznego działania. Możesz jakoś brnąć dalej w nadziei na łut szczęścia, albo możesz się dowiedzieć, jak rozpoznawać, a nawet przewidywać takie sytuacje, i nauczyć się, jak wtedy reagować.
Avinash K. Dixit i Barry J. Nalebuff to światowi eksperci w teorii gier. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w nauczaniu i praktyce zrozumieli, że najlepszym sposobem wyłożenia tej nauki i przekształcenia jej w użyteczne narzędzie dnia codziennego jest zilustrowanie pojęć mnóstwem historii i przykładów.
SZTUKA STRATEGII pełna jest opowieści ze świata biznesu, polityki, sportu. Znajdziesz tu coś o muzyce, coś o negocjacjach, coś o filmach. Niezależnie od tego, czy autorzy omawiają sposoby zrzucenia wagi, zdobycia upragnionej rzeczy na eBayu, czy też to, jak stać się lepszym negocjatorem, rodzicem, tenisistą, zawsze dostarczają czytelnikowi sporej dawki rozrywki i wnikliwych spostrzeżeń.
Dzięki lekcjom zawartym w książce dowiesz się, jak wyprowadzić rywali w pole, ale również jak znaleźć z innymi wspólny język i osiągnąć to, do czego dążysz. A jeśli chcesz grać czysto, poleć tę książkę swoim rywalom.
„Świat na TAK!”, Noah Goldstein, Steve Martin, Robert Cialdini, MT Biznes 2019
Przeczytaj Świat na TAK! i odkryj:
- jaka pojedyncza zmiana w doborze słów oraz timingu wypowiedzi może zwiększyć szanse na to, że twoja prośba zostanie spełniona;
- znaczenie i pozytywne oddziaływanie „osobistego podejścia”;
- jak w porównaniu z innymi zrobić jak najlepsze wrażenie.
Niniejsza książka składa się z 21 praktycznych rozdziałów, z których każdy omawia sposób, w jaki możesz zwiększyć szanse na to, by dana osoba zgodziła się na twoją prośbę lub spełniła twoje żądanie. Te ponadczasowe zasady możesz wykorzystywać w celu pokonywania mnóstwa różnego rodzaju wyzwań – od naprawy popsutych relacji z drugą osobą do wynegocjowania wyższego wynagrodzenia za pracę, od skutecznego przekonywania niezdecydowanego przyjaciela do budowania własnej marki na rynku.
Ten kieszonkowy poradnik to klucz do pomnożenia twoich szans i zwiększenia twoich możliwości, który sprawi, że świat będzie odtąd mówił „tak” tobie,twoim ideom i prośbom.
„Angielski w marketingu, promocji i reklamie”, Malwina Dietrich, Alicja Fandrejewska, Wydawnictwo Poltext 2019
Model 4P w Levi Strauss, influencer marketing w Marlboro czy zasady zwycięskiej kampanii na przykładzie Baracka Obamy – to tylko kilka przykładów, po które sięgnęły autorki książki Angielski w marketingu, promocji i reklamie. Przeczytaj podręcznik i dzięki tematom ze świata współczesnego marketingu poznaj nie tylko przydatne słownictwo oraz zwroty po angielsku, lecz także tajniki dobrej promocji.
Czytanie, uczenie się i kreatywne działanie to szybka i skuteczna droga do poszerzenia znajomości języka obcego o słownictwo specjalistyczne. Malwina Dietrich i Alicja Fandrejewska połączyły te aspekty i dla wszystkich chcących wzbogacić swój angielski o terminologię z zakresu PR-u i działań marketingowych przygotowały książkę Angielski w marketingu, promocji i reklamie.
Od teorii do praktyki
Każdy z czternastu rozdziałów tego podręcznika został poświęcony innemu zagadnieniu marketingowemu. Autorki, czerpiąc z przykładów z całego świata, opisały w książce zarówno klasyczne pojęcia, do których należą np. skuteczny research, współczesna definicja marketingu opartego na 4P (products, prices, place, promotion) czy ścieżka zakupu dzisiejszego konsumenta, jak i najnowsze działy tej branży, takie jak influencer marketing czy budowanie marki osobistej. Poza tematami ściśle związanymi z pracą w marketingu dla niewielkich firm lub międzynarodowych korporacji, Dietrich i Fandrejewska rozwijają inne zagadnienia, m.in. uchylają rąbka tajemnicy w marketingu politycznym czy przedstawiają zasady etyki współczesnego marketera.
Listen, manage and create
Spójna konstrukcja rozdziałów czyni naukę prostą i efektywną. Każdą sekcję otwiera trening czytania ze zrozumieniem: rozdział rozpoczyna miniartykuł, po którym następują dopasowane do niego różne rodzaje ćwiczeń. Czytelnik może utrwalić słownictwo wyróżnione w tekście oraz sprawdzić się w krótkim quizie. Mapy myśli, na podstawie których trzeba streścić przeczytany tekst pozwalają jeszcze lepiej przyswoić słownictwo oraz uczą kreowania dłuższych wypowiedzi. Kolejną częścią jest ćwiczenie case studiesdla każdego z tematów: autorki podają dokładny opis, dodatkowe konteksty i przykładowy research w formie ankiety oraz opinii klientów, a następnie wyznaczają konkretne zadania do wykonania. Każdy rozdział kończy minisłowniczekoraz bibliografiadla chcących pogłębić temat. Nagrania wszystkich tekstów można pobrać bezpłatnie ze strony wydawnictwa i ćwiczyć również wymowę i akcent.
„Global Business English. Jak skutecznie komunikować się po angielsku w międzykulturowym środowisku biznesowym” , Fiona Talbot, Sudakshina Bhattacharjee, Wydawnictwo Poltext 2019
Aby poruszyć właściwą strunę u ludzi, z którymi robisz interesy, i zyskać to, na czym ci zależy, musisz umieć połączyć właściwe słowa z odpowiednim stylem oraz formą. To właśnie dlatego umiejętność dobrego pisania otwiera drzwi do kolejnych sukcesów. Rozwiń ją i zacznij tworzyć komunikaty jasne, wyczerpujące i skuteczne dzięki książce Global Business English.
Istnieje coraz więcej firm, które mają siedzibę w jednym miejscu, zakłady produkcyjne w innym, a miejsca zbytu rozsiane po całym świecie. Współczesne życie zawodowe stało się globalne, a to sprawia, że od specjalistów wymaga się również sztuki skutecznego pisania w języku angielskim. Wygląd, styl, czcionka – w komunikacji międzynarodowej wszystko ma znaczenie. Jak komponować, co zamieścić w tekstach, by zostać mistrzem komunikacji w globalnym świecie, dowiesz się z książki Global Business English.
Na ponad 350 stronach znajdziesz wskazówki w formie minicegiełek, które pozwolą ci zrozumieć różnice w języku angielskim lokalnym i globalnym i samodzielnie je wychwytywać. Na końcu każdego rozdziału czekają na ciebie zadania i scenariusze, dzięki którym nie tylko udoskonalisz swoje umiejętności językowe, ale również dodasz odrobinę lokalnego kolorytu do swoich tekstów. W ten sposób sprawisz, że angielski biznesowy, którego używasz, będzie odpowiedni dla twoich docelowych odbiorców, niezależnie od tego, czy znajdują się oni w Polsce, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach. Staniesz się pewniejszy siebie i bardziej kompetentny w globalnym angielskim biznesowym, zarówno w mowie, jak i w piśmie. I z powodzeniem zaczniesz posługiwać się nim w życiu zawodowym oraz codziennym.
Po lekturze tej książki znajdziesz nie tylko odpowiedzi na pytania, jakie pułapki niesie za sobą „natychmiastowość”, jak sprawić, żeby komunikacja biznesowa stała się łatwiejsza, w jaki sposób możesz budować markę firmy z pomocą tekstu czy dlaczego słabo napisane e-maile mogą podkopać efektywność. Nauczysz się pisać z wykorzystaniem cenionej na całym świecie metody Word Power Skills, unikniesz najbardziej typowych błędów w tekstach biznesowych, będziesz skutecznie wywierać wpływ, a także tworzyć różnego rodzaju raporty, prezentacje i notatki, które wyróżnią cię na tle zespołu. Dodatkowo zyskasz świadomość kulturowych, społecznych i zawodowych uwarunkowań twoich czytelników, klientów oraz docelowych odbiorców i dowiesz się, jak możesz to wykorzystać, by usprawnić swoją pracę.
„Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?”, Gitta Jacob , Hannie van Genderen , Laura Seebauer, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2019
Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie – jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi?Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia. Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń – zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów – podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności – jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci:
- odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie,
- zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
- wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb,
- rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne.
Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia.
Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby!
„Przestań mówić, zacznij rozmawiać”, Heather Turgeon, Julie Wright, Wydawnictwo Laurum 2019
Chcesz, żeby twoje dziecko w końcu założyło buty, przestało płakać lub odrobiło lekcje. W pewnym momencie nie wytrzymujesz i wybuchasz. A potem tego żałujesz. O tym, jak słuchać, odczytywać mowę ciała i odpowiednio dobierać słowa, by rozwiązywać problemy i reagować na trudne emocje u dzieci, przeczytasz w książce Przestań mówić, zacznij rozmawiać. Wtedy niemowlak, przedszkolak i starsze dzieci zaczną słuchać ciebie, a ty ich.
Dla ponad 70% rodziców utrzymywanie dyscypliny to najtrudniejszy aspekt wychowania. Bo w końcu następują takie sytuacje, w których próbujesz tylko przetrwać. Kiedy chcesz, żeby dziecko cię słuchało, przestało płakać i narzekać, zrobiło to, co należy, i nie utrudniało. Doskonale wiesz, jak łatwo wtedy stracić panowanie nad sobą.
Mały człowiek, wielkie emocje
Masz najlepsze intencje jako rodzic, chcesz być serdeczny i empatyczny, ale bywa, że jesteś zbyt pobłażliwy. A kiedy czujesz się bezsilny wobec trudnych emocji, takich jak smutek, złość, lęk czy frustracja, ostatecznie i tak uciekasz się do krzyków i kar. Zbyt często zapominamy, że sposób, w jaki komunikujemy się w trudnych chwilach, ma ogromny wpływ na to, jak nasze dziecko będzie postrzegać siebie, relacje z innymi i otaczający je świat. O tym, jak się skutecznie komunikować, dowiesz się z książki Przestań mówić, zacznij rozmawiać.
Win-win dobrego rodzicielstwa
Autorki przekonują, że powinieneś dawać dzieciom mnóstwo miłości, ale również pokazać, że jesteś rodzicem i to ty rządzisz. Na sytuację, w której zyskują wszyscy, składają się według Heather Turgeon i Julie Wright trzy zasady opracowanej przez nie metody OWR – okazywanie zrozumienia, wyznaczanie granic, rozwiązywanie problemów. Dzięki ich książce nauczysz się słuchać, odczytywać mowę ciała i odpowiednio dobierać słowa, by rozwiązywać problemy i reagować na trudne emocje.
Proaktywne techniki
To, co tobie wydaje się oczywiste i ważne, dla dziecka może wcale takie nie być, i na odwrót. Aby nauczyć się odpowiednio komunikować z pociechami, potrzebujesz praktyki – i to zapewnia książka Przestań mówić, zacznij rozmawiać. Autorki przygotowały zestaw gotowych rozmów i najlepszych rozwiązań – na podstawie wziętych z życia scenariuszy zobaczysz, jak rozmawiać z niemowlakiem, przedszkolakiem i starszym dzieckiem. Oprócz tego dowiesz się, jak możesz inaczej powiedzieć „nie”, jak poprawić relacje pomiędzy rodzeństwem oraz jak skłonić pociechy do wykonywania poleceń i w jaki sposób motywować je do współpracy.
„Z nosem w ekranie. Szklana pułapka czy szansa na rozwój twojego dziecka?”, Anya Kamenetz, Wydawnictwo Laurum 2019
Dziś do rzadkości należą rodzice, których nie martwi sposób, w jaki ich dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych. Jak wprowadzić równowagę między technologią a prawdziwym życiem, biorąc pod uwagę fakt, że cyfrowa rzeczywistość otacza nas zewsząd i stan ten będzie się tylko pogłębiał? Z pomocą przychodzi Anya Kamenetz i jej książka Z nosem w ekranie.
Przyszłość cyfrowego rodzicielstwa
Za 25 lat twoi synowie i córki być może będą wychowywać własne dzieci. Jeśli wierzyć prognozom, do tego czasu wszyscy będziemy pływać we fluorescencyjnej literkowej zupie składającej się z AR, VR, AI, MR oraz IoT, czyli w rzeczywistości rozszerzonej, wirtualnej, sztucznej inteligencji, mieszanej rzeczywistości oraz internecie rzeczy. Będziemy przez całą dobę zamieszkiwać ciała awatarów oraz wykorzystywać wirtualnych asystentów do obrony przed telemarketingowymi botami. Co jako rodzice powinniśmy z tym wszystkim zrobić w „realnym świecie”, używając określenia, które na początku XXI wieku wciąż jeszcze ma jakieś znaczenie?
Inwestuj w edukację technologiczną swoją i swojego dziecka
Dziennikarka specjalizująca się w temacie nowych technologii i edukacji pokazuje, jak zachować równowagę między mediami a innymi priorytetami. Traktuj internet jako miejsce spotkań, tak jakby twoje dziecko bawiło się u kolegi – zaufaj, sprawdzaj, a w końcu uszanuj jego prywatność, mówi Anya Kamenetz. Przekonuje, że jeśli ty i twoja rodzina pozbędziecie się poczucia winy, a zaczniecie korzystać z pozytywnych aspektów technologii, zyskacie znacznie więcej frajdy. I wykorzystacie potencjał, który drzemie w technologiach – okazuje się na przykład, że dzieci, które oglądają Ulicę Sezamkową, szybciej uczą się słownictwa, nazw części ciała, liczenia, brzmienia głosek czy wymowy niektórych wyrazów, a niepozorna gra „Simon mówi” wspiera rozwój kreatywnego myślenia, pomysłowości, elastyczności oraz płynnej inteligencji.
Autorka na licznych przykładach z życia pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać technologię i uczynić z niej źródło wiedzy i rozwijającej zabawy. Jej książka stanowi odpowiedź na nurtującą dzisiejszych rodziców kwestię: jak znaleźć równowagę pomiędzy technologią a prawdziwym życiem. Zawarte w niej zwięzłe, lecz wymowne wskazówki stanowią podstawę, dzięki której rodzice będą mogli określić właściwą rolę technologii w życiu dzieci, ograniczyć własne obawy, a także znaleźć przestrzeń dla szczęśliwych, rodzinnych chwil zarówno z udziałem technologii, jak i bez niej.
„Self Reg metoda samoregulacji”, Stuart Shanker, Wydawnictwo Znak 2019
Na naszych oczach, wbrew obiegowej opinii o bezstresowym wychowaniu, dorasta pokolenie dzieci i młodzieży, które na co dzień zmaga się ze zbyt wysokim poziomem stresu. W rezultacie mamy wśród młodej generacji eksplozję problemów emocjonalnych, społecznych, zdrowotnych, kłopotów z zachowaniem i uczeniem się. Niewielu rodziców jest w stanie rozpoznać ukryte stresory, z którymi borykają się ich dzieci.
SELF-REG to przełomowa książka dla rodziców, w której Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają dzieciom powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju.
Opanowanie umiejętności samoregulacji wesprze dziecko w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami, nauczy przezwyciężać frustracje, lepiej się koncentrować, kontrolować impulsywność. Poprawia też umiejętność współpracy z innymi i zwiększa zdolność do uczenia się nowych rzeczy.
SELF-REG daje rodzicom przekonanie, że ich dziecko może w pełni zrealizować swój potencjał, jeśli tylko zaoferujemy mu narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze stresem i presją współczesnego świata.
Mocno poparte wiedzą naukową techniki Stuarta Shankera wywarły znaczący wpływ na dzieci i ich rodziców. Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce.
„Trauma”, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia 2019
Powrót kultowej serii z Erykiem Deryło!
W duecie z podkomisarz Tamarą Haler, Deryło dołączy do przerażającej gry szaleńca.
***
Czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy wszyscy się zabawili? Całe dzielnice, osiedla i miasta? Uwierzcie mi, że wspaniale jest podarować komuś szczęście. Darowując pecha, mówi się trudno. Tak musiało być. Amen.
***
Do redakcji jednej z lubelskich gazet trafia nietypowy list. Nadawca, nazywający siebie Mistrzem Gry, domaga się jego publikacji. Ogłasza rozpoczęcie „”Gry w szczęście””, nie podając jednak żadnych reguł. Każdy może dołączyć do makabrycznej rozgrywki. Chętnych nie brakuje.
Tymczasem w opuszczonej ruderze odnalezione zostają bestialsko okaleczone zwłoki. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie pechowy zbieg okoliczności, ofiara mogłaby przeżyć…
To dopiero początek.
Kolejne osoby giną w okrutnych męczarniach.
Do gry o najwyższą stawkę włącza się Eryk Deryło i podkomisarz Tamara Haler. Mistrz Gry coraz mocniej wciąga ich w świat własnych, chorych fantazji.
Szczęście czy pech?
Życie czy śmierć?
Właśnie dołączyłeś do gry.
Powrót kultowej serii z Erykiem Deryło!
W duecie z podkomisarz Tamarą Haler, Deryło dołączy do przerażającej gry szaleńca.
***
Czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy wszyscy się zabawili? Całe dzielnice, osiedla i miasta? Uwierzcie mi, że wspaniale jest podarować komuś szczęście. Darowując pecha, mówi się trudno. Tak musiało być. Amen.
***
Do redakcji jednej z lubelskich gazet trafia nietypowy list. Nadawca, nazywający siebie Mistrzem Gry, domaga się jego publikacji. Ogłasza rozpoczęcie „”Gry w szczęście””, nie podając jednak żadnych reguł. Każdy może dołączyć do makabrycznej rozgrywki. Chętnych nie brakuje.
Tymczasem w opuszczonej ruderze odnalezione zostają bestialsko okaleczone zwłoki. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie pechowy zbieg okoliczności, ofiara mogłaby przeżyć…
To dopiero początek.
Kolejne osoby giną w okrutnych męczarniach.
Do gry o najwyższą stawkę włącza się Eryk Deryło i podkomisarz Tamara Haler. Mistrz Gry coraz mocniej wciąga ich w świat własnych, chorych fantazji.
Szczęście czy pech?
Życie czy śmierć?
Właśnie dołączyłeś do gry.
„Szczęście na wyciągnięcie ręki”, Agnieszka Krawczyk, Wydawnictwo Filia 2019
Uśmiech losu to dar. Rozglądajcie się, aby go nie przegapić.
Można pokonać złe wspomnienia i spróbować wyjrzeć poza mroczną zasłonę przykrości i zadr, które przyniósł nam los. Najpierw nieśmiało, a potem już z całą mocą uwierzyć, że szczęście jest już blisko. Dać sobie szansę i uwierzyć w nią. To jest pierwszy krok, który może zawieść nas w świat, o jakim nawet nie marzyliśmy.
Bohaterowie sagi Uśmiech losu powracają by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Czy wreszcie uda się im rozwiązać zagadkę tajemniczego dobroczyńcy? Czy teza, że dobre uczynki wracają do nas po stokroć się potwierdzi? A wreszcie czy dawne tajemnice, które ujrzały światło dzienne, rozwiążą się szczęśliwie?
Trzeci tom o mieszkańcach Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą to piękna opowieść o sile rodziny, przyjaźni i miłości. To historia o domu, do którego zawsze można wrócić, nawet jeśli droga do niego bywa kręta i pełna tajemnic. Bo los tak naprawdę często się uśmiecha, trzeba tylko ten uśmiech dostrzec i na niego odpowiedzieć.
„Jeszcze się kiedyś spotkamy”, Magdalena Witkiewicz, Wydawnictwo Filia 2019
Są takie historie, które zostają w nas na zawsze.
Są takie osoby, których nigdy nie zapominamy.
Ja już nie czekam. Chwytam każdy dzień i się do niego uśmiecham. Wierzę, że będą w nim cudowne chwile.
Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna?
Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze.
Wzruszająca opowieść o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które wpływają na nas bardziej niż myślimy.
Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.
„Kochaj mnie czule”, Gabriela Gargaś, Wydawnictwo Filia 2019
Za dużo tego wszystkiego jak na jedną osobę… Może ktoś dopisze za mnie szczęśliwe zakończenie? -tak napisała zwyciężczyni konkursu literackiego „Opowiedz nam swoją historię”. To właśnie jej opowiadanie zainspirowało autorkę do napisania tej niezwykle wzruszającej powieści.
Czy prawda może wyzwolić?
Czy może lepiej nie wiedzieć o przykrych wydarzeniach z przeszłości?
Natalia i Paweł to małżeństwo, które z pozoru wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że ma niepokojące znamię na dnie oka. Jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Wyjeżdża do specjalistycznej kliniki. Podczas konsultacji spotyka swoją dawną miłość: Szymona, który teraz jest profesorem okulistyki. Co wyniknie z tego spotkania?
Cztery lata później na świat przychodzi syn Natalii i Pawła. Niestety niebawem okazuje się, że chłopiec ma zespół Aspergera. Małżeństwo nie wytrzymuje kolejnej próby i zaczyna się od siebie oddalać. Pewnego dnia Paweł znika, zostawiając po sobie pustkę i długi…
Czy Natalia zdoła odbudować swoje życie? Czy można pogodzić się z myślą, że małżeństwo było zbudowane na kłamstwie? Jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla niej los?
„Lato w Pensjonacie pod Bukami”, Dorota Gąsiorowska, Anna H. Niemczynow, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lis, Magdalena Majcher, Dorota Milli, Marzena Rogalska, Joanna Szarańska, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz, Wydawnictwo Filia 2019
Czy istnieją miejsca, które mają magiczną moc czarowania rzeczywistości? I których urok spływa na gości jak ciepły, letni deszcz, obiecujący ukojenie i nowy początek?
Stary, ale odrestaurowany bieszczadzki Pensjonat pod Bukami kryje w sobie magiczną moc przyciągania wszystkich zagubionych dusz.
Prowadzi go atrakcyjna i dystyngowana starsza pani, Róża. Każdego roku przyjeżdżają tu osoby, które szukają swojego miejsca w życiu i czekają na swoją szansę, dzięki której odnajdą w końcu szczęście.
Także tego roku Pensjonat stanie się przytuliskiem dla młodych małżeństw, zwaśnionych sióstr, dawnych kochanków i samotnych serc.
Każdy pokój zdobi grafika z cytatem z wiersza Stachury lub piosenki Starego Dobrego Małżeństwa. Odczytane słowa ze ścian, niczym za dotknięciem magicznej różdżki, będą miały wpływ na późniejsze wydarzenia czytających je osób.
A może tak właśnie działa poezja? Zmusza do zatrzymania i refleksji, a potem subtelnie podpowiada myślom nowy tor.
Zapraszamy do Pensjonatu pod Bukami. Tego lata, jak zwykle, Pensjonat stanie się świadkiem nowych początków, sklejonych serc i tworzenia niezapomnianych chwil.
„Listy zza grobu”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia 2019
Największe tajemnice drzemią w małych miasteczkach.
Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję – aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno…
Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad…