W życiu zawodowym często musimy stosować się do wymogów etykiety biznesowej. Jednym z jej elementów jest dress code. I choć większość z nas zna już zasady ubioru, dress code smart casual nadal potrafi przysporzyć kłopotów.
Ponieważ zasady dress code’u systematycznie ulegają rozluźnieniu, smart casual staje się coraz bardziej powszechnym stylem ubioru. Czym zatem jest ten kod? Biznesową elegancją. Dopracowanym i nadal eleganckim strojem, który jest połączeniem formalnej odzieży z odrobiną luzu. Smart casual charakteryzuje się cechami, które niegdyś dozwolone były w korporacjach podczas “luźnych piątków”. Najczęściej było to wówczas połączenie jeansów np. z eleganckim żakietem lub bluzką.
Smart casual vs. business casual
Ze względu na dopracowany, ale jednocześnie luźny styl, smart casual często mylony jest z dress codem business casual. Podczas gdy wiele strojów może należeć do obu kategorii, warto pamiętać o różnicy między nimi. Business casual wymaga bardziej konserwatywnego ubioru niż smart casual, gdzie można przemycić znacznie więcej trendów modowych.
Na co możemy sobie pozwolić?
Przede wszystkim na więcej koloru. Choć i tu warto pamiętać o umiarze. Jeden dominujący kolor lub dwie inteligentnie zestawione ze sobą barwy powinny być granicą, której nie powinnyśmy przekraczać. Możemy sobie pozwolić na kolorowe akcenty, jednak w dniach, w których mamy ważne spotkania lepiej dobrać kolorowe dodatki w taki sposób, aby mocny kolor nie znajdował się przy twarzy, gdyż możemy narazić się na odwrócenie uwagi od tego, co mamy do powiedzenia. Jeżeli natomiast postawimy na bezpieczną wersję eksperymentów z kolorami np. kolorową torebką, czy butami, możemy ciekawie się wyróżnić, co też może mieć pozytywne skutki.
Smart casual dopuszcza również więcej luzu jeśli chodzi o górną część stroju. Możemy w tym przypadku zrezygnować z żakietu na rzecz wygodniejszego kardiganu. Pamiętajmy jednak o jakości. Klasy z pewnością doda sweterek z kaszmiru lub z bawełny wysokiej klasy.
Czego lepiej nie zakładać?
Nawet jeśli jest to dość mocno rozluźniony dress code, nie przesadzajmy z odsłanianiem ciała. W złym tonie będą swetry, których krój eksponuje bieliznę lub odsłania np. jedno ramię wraz z ramiączkiem od stanika. Zrezygnujmy również z prześwitujących bluzek, głębszych niż zazwyczaj dekoltów, czy bardzo krótkiej spódnicy. Warto również zrezygnować ze wszelkich świecących ozdób np. cekinów. Pamiętajmy, że jesteśmy w pracy i nadal obowiązują nas pewne granice dobrego smaku.
Jeżeli firma nie wymaga noszenia rajstop, można pozwolić sobie na zrezygnowanie z nich, jednakże w bardzo złym tonie będzie założenie np. kabaretek, czy rajstop udających pończochy z podwiązkami.
Mało elegancko będą również wyglądały ubrania z dzianiny, które nie nadają się do pracy, a raczej na weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Smart casual wyklucza również obuwie typu japonki, czy sandały typu rzymianki. Wszystko, co kojarzy się z urlopem, zwłaszcza latem, warto pozostawić w szafie na weekend.
Aby nie pogubić się w obowiązujących zasadach dress code’u smart casual, najlepiej ubrać się tak, jakbyśmy miały pójść w trakcie pracy na niezapowiedziane spotkanie z elegancko ubranymi osobami. Najbezpieczniej zatem jest trzymać się klasyki, a do luźnego stroju zawsze wkomponowywać jeden element odzieży formalnej.
Smart Casual najważniejsze zasady
- Noś strój dopracowany, który będzie połączeniem wyglądu na luzie z elegancją,
- dopasuj swój wygląd do okazji,
- wybieraj eleganckie spodnie, spódnicę lub dobrej jakości dżinsy, gdy decydujesz się na sweterek w luźniejszym stylu,
- zadbaj, aby twoje sukienki, spódnice i bluzki były eleganckie i nie odsłaniały zbyt dużo,
- dodaj mocniejsze kolory do stroju za pomocą dodatków.
Zobacz także: „Kolory w biznesie – jak ubrać się z klasą i z zasadami dress code’u?”
Dla Business & Prestige, Iwona Sobczak, dziennikarka specjalizująca się w profesjonalnym wizerunku i biznesowym savoir vivre, Photo by Andy Grizzell on Unsplash