W obecnej kulturze start-upów, list najbardziej wpływowych ludzi, którzy osiągnęli sukces przed trzydziestką, łatwo poczuć się niepewnie. Zwłaszcza, gdy nasza metryka pokazuje, że nasze nazwisko na takiej liście już się nie pojawi. Sukces ma jednak niejedno imię i nigdzie nie jest powiedziane, że jest za późno, by go osiągnąć. Jak pokazują przykłady tych kobiet, wiek jest wyłącznie liczbą i nic nie jest jeszcze przesądzone. Oto 5 kobiet, których kariery rozkwitły po 40. roku życia.
Vera Wang
Światową przepustką do prawdziwej sławy dla Very Wang był film “Seks w wielkim mieście”. Znana widzom na całym świecie serialowa Carrie Bradshaw pozowała wówczas w sukni ślubnej projektantki do sesji magazynu “Vogue”. Kariera Wang nie miała się jednak potoczyć w ten sposób. Projektantka uprawiała bowiem łyżwiarstwo wyczynowe. W 1968 oraz rok później, Wang i jej partner w łyżwiarstwie zdobyli Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych. W 2009 roku jej nazwisko zostało nawet uhonorowane przez amerykańską Galerię Sław Łyżwiarstwa Figurowego.
Vera Wang marzyła jednak nie o kolejnych sukcesach sportowych, ale o karierze w modzie. Ukończyła Sarah Lawrence College z tytułem magistra historii sztuki i wkrótce po otrzymaniu dyplomu rozpoczęła pracę w magazynie “Vogue” na stanowisku starszego redaktora ds. mody. Miała wówczas 23 lata. W magazynie pracowała aż przez 17 lat, ostatecznie przechodząc na stanowisko dyrektora ds. projektowania akcesoriów u Ralpha Laurena.
Na prawdziwą ścieżkę sukcesu weszła dopiero w 1989 roku, kiedy miała 40 lat i planowała własny ślub. Rozczarowana małym wyborem sukien ślubnych, wpadła na pomysł otwarcia własnego butiku dla nowożeńców a suknia, w której ostatecznie wzięła ślub była jej pierwszym projektem, na który wydała 10 tys. dolarów. Z pomocą ojca, projektantka wkrótce otworzyła swój pierwszy butik w 1990 roku, w Carlyle Hotel w Nowym Jorku. Obecnie jej marka znana jest na całym świecie. Zaprojektowała suknie ślubne dla m.in.: Chelsea Clinton, Ivanki Trump, Mariah Carey, Victorii Beckham, Sarah Michelle Gellar, Khloe Kardashian i Kim Kardashian. Jej kreacje wieczorowe nosiła również Michelle Obama.
Martha Stewart
Amerykanka polskiego pochodzenia Martha Helen Kostyra, czyli znana wszystkim amerykańska królowa lifestyle’u i bizneswoman Martha Stewart, pracowała przez lata w gastronomii. Jednak dopiero, gdy skończyła 40 lat stała się najsłynniejszą amerykańską gospodynią domową. Choć obecnie znamy Stewart jako przedsiębiorczynię, ekspertkę i autorkę bestsellerów kulinarno-lifestylowych, jej obecny sukces jest wynikiem dopiero trzeciej ścieżki zawodowej, jakiej się podjęła. Zanim stworzyła swoje imperium pracowała jako makler giełdowy i modelka.
W wieku 40 lat Stewart napisała swoją pierwszą książkę kucharską i nawiązała współpracę z szeregiem magazynów o podobnej tematyce. Sprzedawała też swoje ciasta w butikach w Westport. Wkrótce jej przepisy i porady zyskały rozgłos wśród lokalnych redaktorów i pisarzy z Family Circle i Cuisine, co finalnie przyniosło jej sławę. Tak w 1977 roku narodziła się marka Martha Stewart Inc. Nieoczekiwany sukces w świecie wydawniczym zachęcił ją do publikacji kolejnych książek. Jedną z nich był tytuł “Entertaining”, który stał się bestsellerem. Sława negatywnie wpłynęła jednak na jej małżeństwo.
Gdy para zdecydowała się na rozwód, Stewart uznała, że przyszedł czas na telewizję i własny show oraz magazyn “Martha Stewart Living”. Oba projekty okazały się sukcesem. Przez lata zbudowała tak silną markę, że jej popularności nie zaszkodził nawet skandal z 2003 roku, gdy sąd skazał ją na pięć miesięcy więzienia w związku z podejrzeniami o transakcję papierami wartościowymi z wykorzystaniem poufnych informacji. Stewart na rok – chcąc nie chcąc – wycofała się z show-biznesu, podniosła się jednak po porażce, a jej marka nadal jest nie do pokonania.
Anna Wintour
Nie ma osoby, która nie słyszała o Annie Wintour. Stylowa dyktatorka i redaktor naczelna “Vogue”, najważniejszego magazynu o modzie, dziś jest jedną z najważniejszych osób w branży. Sukces ten osiągnęła jednakże dopiero tuż przed 40 urodzinami. Wintour wkroczyła do świata mody i dziennikarstwa w wieku 20 lat. Gdy zwolniono ją z magazynu Harper’s Bazaar, znalazła pracę redaktorki ds. mody w magazynie “Viva”, którego wydawcą był Bob Guccione, twórca erotycznego pisma “Penthouse”. Być może dla Wintour nie był to wówczas najważniejszy wpis w CV, ale to tu znalazła inspirację do późniejszych odważnych sesji zdjęciowych w “Vogue”. Jej wizja polegała na przesuwaniu granic i zgłębianiu przyszłości mody.
Zanim jednak trafiła za stery słynnej biblii mody, Wintour przechodziła przez różne posady w czasopismach. Pracowała m.in. jako redaktorka w piśmie “Savvy” i słynnym “New York Magazine”.
Wszystko zmieniło się, gdy w 1986 roku objęła stanowisko redaktor naczelnej “Vogue”. Pismo było wówczas mało znane i przegrywało z konkurencyjnym magazynem “Elle”. Dzięki pomysłom Wintour wkrótce stało się wyznacznikiem tego, co ważne w modzie, a pojawienie się na łamach “Vogue” do dziś otwiera wiele drzwi do kariery. O tym, jak bardzo żelazną ręką zarządza magazynem „Vogue” świadczy fakt, że jej rządom nic nie zagraża od ponad trzech dekad.
Jest naczelną z najdłuższym stażem i cieszy się największym respektem w branży modowej. Zobacz więcej
Maria Skłodowska Curie
Czasy, w których żyła Maria Skłodowska nie należały do najłatwiejszych dla kobiet. W 1891 roku Skłodowska, jako pierwsza kobieta, zdała egzaminy wstępne z fizyki i chemii w historii Sorbony. Była wybitną studentką a później naukowcem. Potwierdzał to jej przyjaciel Albert Einstein, który wielokrotnie podkreślał, że Marii mało kto jest w stanie dorównać.
W zaledwie siedem lat po tym jak przekroczyła próg Sorbony, razem z mężem, Pierrem Curie odkryli w 1898 roku polon i rad. Nazwa “polon” to hołd Polsce, o której prekursorka współczesnej radiochemii nigdy nie zapomniała. Odkrycie to przyniosło im Nagrodę Nobla. Skłodowska miała wówczas 44 lata. Oboje jednak zdecydowali się nie uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagrody, tłumacząc, że będzie to kolidować z ich badaniami. Maria urodziła dwoje dzieci, lecz ich wychowanie nie przeszkodziło jej w osiągnięciu kolejnych sukcesów.
Po śmierci męża, Curie również nie zrezygnowała z pasji do nauki i została pierwszą kobietą profesorem w historii Sorbony. W 1911 roku Maria otrzymała kolejną nagrodę Nobla, tym razem za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych. To sprawiło, że Curie była jedyną kobietą, która kiedykolwiek otrzymała dwie nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach.
Agnieszka Pilaszewska
Aktorka, która doskonale znana jest widzom z ról w takich serialach jak „Miodowe lata” czy „Barwy szczęścia”, po ukończeniu 40 lat postanowiła rozstać się z aktorstwem. Nieoficjalnie mówiono, że Pilaszewska popadła w konflikt z Iloną Łepkowską, czołową polską scenarzystką. Aktorka wzięła jednak los w swoje ręce i w jednym z wywiadów przyznała, że w wieku 44 lat, które skończyła, nie będzie czekała na zmiłowanie, ani również nie będzie podporządkowywała się trendom, zniekształcała twarzy, czy przechodziła na modną dietę, by dostać angaż.
Przekuła swoje doświadczenie na planie w nową rolę – scenarzystki. Jeden z jej scenariuszy zainteresował producentów stacji TVN i tak powstał serial “Przepis na życie”, który stał się wielkim hitem.
Agnieszka Pilaszewska oprócz scenariuszy pisze także książki i jak podkreśla – żałuję, że zaczęła realizować swoje pomysły tak późno, gdyż ma ich tyle, że nie wie, czy zdąży je wszystkie zrealizować.
Zobacz także: “Dr Robert Hogan: “65 – 75 proc. obecnych menedżerów zraża do siebie swoich pracowników i obniża ich wydajność pracy”
Zobacz także: “To kompetencje społeczne będą przesądzać o sukcesie na rynku pracy”
Dla Business & Prestige, Iwona Sobczak, dziennikarka specjalizująca się w profesjonalnym wizerunku i biznesowym savoir vivrze. Zobacz inne teksty autora, cover photo YouTube